INTEGRATION OF THE PASO COMMISSIONS

 

I.TECHNICAL COMMISSION

President:

Michael Fennell - Jamaica

Members:

1.  Ivar Sisniega - Mexico

2.  Caroline Assalian - Canada

3.  Humberto Cintron - Puerto Rico

4.  Rene Romero Esquivel - Cuba

5.  Jesus Mena Campos - Mexico

6.  Rodrigo Moreno Castro - Chile

7.  Leslie Gamez - USA

8.  Alain Jean-Pierre - Haiti

9.  Antonio Von Ondarza - Venezuela

10. Fabio Ramirez Garcia - Colombia

 

II. PAN AMERICAN OLYMPIC SOLIDARITY COMMISSION

President:

Dr. Julio Maglione - Uruguay

Members:

1.  Jimena Saldaña - Mexico

2.  Reynaldo Gonzalez - Cuba

3.  Carlos Nuzman - Brazil

4.  Keith Joseph - St. Vincent

5.  Danilo Carrera - Ecuador

6.  Alberto Ferrer - Colombia

7.  Salomon Rowe Stewart - Guatemala

8.  Alexandra Orlando - Canada

9.  Camilo J. Perez Lopez - Paraguay/p>

10. Carolina Bayon - USA

11. Chet Greene - Antigua y Barbuda

 

III. MARKETING AND FINANCIAL SOURCES COMMISSION

President:

Carlos Nuzman - Brazil

Members:

1. Danilo Carrera - Ecuador

2. Baltazar Medina - Colombia

3. Larry Probst - USA

4. Donald McLean - Islas Caiman

5. Eduardo alvarez - Venezuela

6. Cliff Williams - Antigua y Barbuda

7. Frank Silva - Nicaragua

 

IV. IMAGE COMMISSION

President:

Marcel Aubut - Canada

Members:

1. Jimena Saldaña - Mexico

2. Alphonso Bridgewater - San Kitts y Nevis

3. Marcela Revilloud - Chile

4. Larissa Shaerer - Paraguay

5. John Pierce - USA

6. Alberto Adum - Ecuador

7. Patrick Werleman - Aruba

 

V. SPORTS VENUES COMMISSION

President:

Jean-Edouard Baker - Haiti

Members:

1. Neven Ilic alvarez - Chile

2. Jose Garcia Reyes - Guatemala

3. Mike English - USA

4. Carson Ebanks - Islas Caiman

5. Benjamin Real - Paraguay

 

VI. OLYMPIC ACADEMIES COMMISSION

President:

Fernando Beltranena - Guatemala

Members:

1. Bruno Faidutti - Ecuador

2. Ines Sarubbi - Paraguay

3. Keith Joseph - St. Vincent

4. Carlos Hernandez - Mexico

5. Jose Quiñones - Peru

 

VII. LEGISLATIVE COMMISSION

President:

Michael Chambers - Canada

Members:

1. Scott A. Blackmun - USA

2. Galo Garcia - Ecuador

3. Guy Dumesle - Haiti

4. Juan Carlos Cardenas - Chile

5. Hernan Ferrari - Argentina

6. Gilberto Hernandez - Mexico

7. Washington Beltran - Uruguay

 

VIII. WOMEN AND SPORT COMMISSION

President:

Nicole Hoevertsz - Aruba

Members:

1.  elida Parraga - Venezuela

2.  Nuria Guzman - Ecuador

3.  Alexandra Orlando - Canada

4.  Lori Powell - Islas Caiman

5.  Christiane Paquelet - Brazil

6.  Maria Caridad Colon - Cuba

7.  Veda Bruno Victor - Grenada

8.  Susan Blackwood - USA

9.  Tricia Smith - Canada

10. Laura Coria - Argentina

11. Cenaida Uribe - Peru

12. Barbara Smith - USA

13. Sara Rosario - Puerto Rico

 

IX. MEDICAL COMMISSION

 

President:

Eduardo Henrique De Rose - Brazil

Members:

1.  David Joyner - USA

2.  Adrian Lord - Barbados

3.  Enrique Amy - Puerto Rico

4.  Eva Villalta - Honduras

5.  Rafael Robles - Guatemala

6.  Tyrone Flores - Ecuador

7.  Orlando Reyes - Colombia

8.  Bernardo Chernilo - Chile

9.  Jose Veloso - Uruguay

10. Julia Alleyne - Canada

11. Joao Grangeiro - Brazil

 

X. OLYMPIC EDUCATION AND CULTURE COMMISSION

 

President:

Jose Quiñones - Peru

Members:

1. Alfred Emmanuel - Santa Lucia

2. Ivor O´Brien - Guyana

3. Alicia Massoni de Morea - Argentina

4. Roy Mezas - Aruba

5. Zobeira Hernandez - Venezuela

6. Luis Trujillo - Ecuador

7. Lisbet Patricia Godoy - Guatemala

8. Martha Deacon - Canada

9. Sara Rosario - Puerto Rico

 

XI. SPORT AND ENVIRONMENT COMMISSION

President:

Kalam Juman-Yassin - Guyana

Members:

1. Salvador Jimenez - Honduras

2. Wellington Miller - Bahamas

3. Jesus Suniaga - Venezuela

4. Sunil Sabharwal - USA

5. Carlos Raul Gutierrez - Paraguay

 

XII. EVALUATION COMMISSION OF CANDIDATE CITIES TO HOST THE PAN AMERICAN GAMES

President:

Jimena Saldaña - Mexico

Members:

1. Ivar Sisniega - Mexico

2. Eduardo Palomo - El Salvador

3. Alexandra Orlando - Canada

4. Sergio Camargo - Guatemala

5. Erskine Simmons - Barbados

 

XIII. ATHLETES COMMISSION

President:

Alexandra Orlando - Canada

Members:

1. Guillermo Perez - Mexico

2. Mijain Lopez - Cuba

3. Samyr Laine - Haiti

4. Andrea Estrada - Guatemala

5. Pedro Causil - Colombia

6. Shannon Nishi - USA

7. Charmaine Crooks - Canada – Miembro Honorario

 

XIV. COORDINATION COMMISSION OF THE XVII PAN AMERICAN GAMES “TORONTO 2015”

President:

Ivar Sisniega - Mexico

Members:

1.  Jimena Saldaña - Mexico

2.  Danilo Carrera - Ecuador

3.  Wellington Miller - Bahamas

4.  Baltazar Medina - Colombia

5.  Luis Mejia - Dominican Republic

6.  Marcus Vinicius Freire - Brazil

 

XV.  COMMISSION FOR THE PRESENTATION OF AWARDS

- Sports Merit Medal “Mario Vazquez Raña”

- Pan American Olympic Collar

President:

Dr. Julio Maglione - Uruguay

Members:

1. Ivar Sisniega - Mexico

2. Carlos Nuzman - Brazil

3. Keith Joseph - St. Vincent

4. Jimena Saldaña - Mexico

PASO

Pan American Sports Organization

Valentin Gomez Farías #51

San Rafael

Mexico, D.F. 06470

Tel.: +52 55 57054657

Fax.: +52 55 57052275